KUNSÁG

A Kunsági borvidék az otthonunk, mindennapi munkánk színtere. Épp ezért minden alkalmat megragadunk, hogy meséljünk róla. Boraink karakterét a szőlőalapanyag határozza meg, azt pedig a természeti körülmények, amelyek körülveszik ültetvényeinket. Ismerd meg jobban a Kunsági borvidéket!

elhelyezkedés

Az Alföldi borrégió részét alkotó Kunság Magyarország legnagyobb borvidéke. A Duna és a Tisza folyók között elhelyezkedő termőterület teljes mérete meghaladja a 100 000 hektárt, ebből 18 359 hektáron terem szőlő. A pincészetünknek otthont adó Soltvadkert a borvidék középső sávjában helyezkedik el. A település egyben a legnagyobb szőlőtermelő város a borvidéken.

KLíMA

A borvidék éghajlata szempontjából kiemelkedő jelentőségű a napsütéses órák magas száma. A kontinentális klíma forró nyarak és hideg telek formájában mutatkozik meg. A legnagyobb kihívást a csapadék korlátozott mennyisége jelenti, a sokáig komoly rizikófaktornak számító fagyok manapság egyre ritkábbnak számítanak.

talaj

A borvidéken a sík domborzati viszonyok a meghatározóak. A talajtípusok közül a homoktalajok a legelterjedtebbek, ezek összetételükben változatosak. A meszes homok mellett található itt löszvályog, mezőségi és réti talaj is. Bizonyos termőterületek humuszban, tápanyagban gazdagabbak, az itt fekvő ültetvények adják prémium borainkat.

SZŐLŐFAJTÁK

A borvidéken kiemelt jelentőségűek a magyar nemesítésű szőlőfajták. Az ország egyik legnépszerűbbnek számító fajtájával, az Irsai Olivérrel pincészetünk a palackozott borok kategóriájában az elsők között kezdett el foglalkozni, de manapság sok más kunsági pincészet kínálatában is megtalálható. Emellett a generosa és a cserszegi fűszeres is kiemelten fontos számunkra. Szintén hangsúlyos még a régi, történelmi fajtának számító ezerjó, ami Soltvadkerten önálló eredetvédelmi státuszt élvez borként és pezsgőként egyaránt.

BORSTíLUS

A Kunsági borvidéken minden borkedvelő megtalálhatja a kedvenc borstílusát, hiszen széles kínálat érhető itt el a könnyed fehérboroktól a friss rozékon át a testes vörösekig, nem elfeledkezve a pezsgőkről és a késői szüretelésű édes borokról. A kunsági borok kedvelői azonban kétségtelenül a könnyed, üdítő fehérborokat és rozékat töltik a leggyakrabban a poharukba. Ennél a borstílusnál a tiszta, gyümölcsből származó aromák dominanciája, a frissesség és a mérsékelt alkoholtartalom a jellemző.